Kde udělal soudruh Al Capone chybu?

Každý asi slyšel o nejznámějším americkém mafiánovi z 20. let minulého století. Al Capone zbohatl na nelegálním prodeji alkoholu, hazardních hrách a prostituci. Měl velký vliv a styky na správných místech, uplácel úředníky, soudce, politiky i policii.
 
Provázela jej pověst chladnokrevného a brutálního člověka, který nechal zvraždit několik desítek lidí. Žádná vražda mu však nebyla nikdy prokázaná. Na veřejnosti si ale budoval pověst úspěšného obchodníka se starým nábytkem, který rád a hodně rozdával chudým lidem.
 
Americká federální vláda se jej pokoušela dostat do vězení dvěma způsoby. Jedno vyšetřování vedl Eliot Ness, který zdokumentoval pět tisích Al Caponeho porušení prohibičního zákona. Eliot Ness tak udělal s pomocí legendární skupiny policistů přezdívaných Neúplatní (Untouchables), podle které byl natočen také slavný film se stejným názvem.
 
Druhé vyšetřování vedl agent daňové zprávy Frank Wilson, který se soustředil na Al Caponeho daňové úniky. Podařilo se mu získat důkazy, že Al Capone v roce 1924 nezaplatil daně ze zisků svého kasína. Americká vláda na tom v roce 1931 založila svou obžalobu.
 
Jonathan Eig, jeho životopisec popisuje první Al Caponeho osudovou chybu.

Slavný mafián sice bral žalobu za neplacení daní vážně, ale ne dost vážně. Měl výborného právníka, který se vyznal v daňovém právu, ale ten se mu zdál příliš drahý. Proto si najmul levnější právníky, kteří se v daňovém právu tak dobře nevyznali. To byla jeho první osudová chyba.

Al Caponeho noví právníci mu poradili, že pokud jde jenom o neplacení daně z příjmu, tak by bylo dobré to přiznat a domluvit se s prokurátorem na trestu. Vždyť přinejhorším zaplatí celý dluh, ale vyhne se vězení.

Americká vláda takovou dohodu odmítla, chtěla jej vidět za mřížemi. Al Caponeho právníci přišli s návrhem, že přizná svou vinu a půjde do vězení na 2,5 roku. Agent daňové zprávy Frank Wilson tuto dohodu podporoval, protože se obával, že jeho svědkové před soudem změní výpovědi.

Tady ale Al Capone udělal svou druhou osudovou chybu. Ještě před konáním soudu se novinářům chlubil – „Podívejte se na mně, dostanu jenom 2,5 roku, to je jako nic…“ A to neměl dělat. Jeho osud byl totiž v rukou soudce Jamesa H. Wilkinsona, kterého zlobilo, jak známému zločinci všechno projde. Každý dobrý policista či soudce chce vidět, že darebák dostane zasloužený trest.

Soudce Wilkinson proto dohodu s prokurátorem odmítl a trval na konání soudu před trestní porotou. Protože znal Caponeho úplatkářské praktiky, tak v předvečer soudu vyměnil všechny členy poroty za lidi, kteří nedávno soudili nelegální výrobce alkoholu. Tato účelově sestavená porota Al Caponeho poslala do vězení na 11 let, což byl konec jeho zločinecké kariéry.

Al Caponeho životopisec Eig dodává, že známý mafián si zasloužil trest za své zločiny. Byl ale odsouzen neférovým způsobem. Jediný důkaz obžaloby z roku 1924 byl totiž v čase soudu už promlčený, na to ale noví právníci vůbec nepoukázali. Také trestní porota byla složena výlučně z lidí podjatých proti králi nelegálního alkoholu.*

Al Capone tak doplatil na své lakomství a také na to, že se posmíval americkým soudům.
Když už žral, neměl tak mlaskat. Soudce Wilkinson mu to všechno sečetl a důrazně mu ukázal, že zákony platí pro všechny.
 

 
Toto je příklad toho, jak mohou emoce nadělat v životě člověka velké problémy. Lakomství je emoce, která člověka nutí v každé situaci zaplatit co nejméně. Pomsta je emoce, která nutí člověka za každou cenu škodit jinému člověku. Člověk je těmito emocemi více – méně psychicky zablokovaný a nemůže s tím přestat. V Al Caponeho případě došlo k velice nepříznivé kombinaci emocí – jeho lakomství a pomsta soudce za posmívání se justici.

Psychické bloky je možné nejenom vytvořit, ale také zrušit, nebo obejít. Jen je třeba vědět jak.
Více se o tom dozvíte v knize PŘÍRUČKA ÚSPĚŠNÝCH, aneb Sedm rad k řešení každého problému.

Kupte si tuto knihu v knihkupectví, nebo na našem webu: KOUPIT KNIHU ZDE.

Chcete si vyslechnout zajímavé informace na toto téma a případně se zeptat na věci, které Vás zajímají? Přijdte na přednášku:

Vliv emocí na vztahy, zdraví, práci.


Místo konání: Vysoké Tatry – Kežmarok,
Hotel Hviezdoslav, Hlavné nám. 95/49,
Termín: středa 4.7.2012, od 19.00 do 21.00hod.

Vstup ZDARMA
 

Přednáška je určená pro širokou veřejnost.
 
 
Přednáší

RNDr. Alexander Birčák, poradce, kouč a lektor.

 

Více informací o lektorovi čtěte zde…

 
Nabídku dalších našich školení najdete zde…

 
S pozdravem
 
RNDr. Alexander Birčák
Jednatel společnosti a lektor
Albisa s.r.o. čtěte více…

Mob.: +421 904 864 912
www.manazerskeporadenstvi.cz
 
* Zdroj: Dokumentární seriál „Pravdivé příběhy“ na TV kanálu Spektrum.