Když se člověku daří, obvykle nemá důvod měnit svůj životní styl. Důvodem pro změnu postojů a životních priorit je buď “rána osudu”, nebo neúspěch v pracovním, či osobním životě. Proto lidé – v dvacítce vypadají jak je Bůh stvořil, a v padesátce tak, jak si zaslouží.
 

Roman a Láďa jsou jednovaječná dvojčata. Na gymnáziu jsme je velmi těžko rozeznávali, protože se na sebe podobali jako vejce vejci. Po vysoké škole se oba vypracovali na členy představenstva dvou významných nadnárodních korporací.

Oba přišli na pomaturitní setkání po třiceti letech. Roman ale přišel na invalidním vozíku. A to nebylo jediné, čímž se tato dvojčata od sebe teď lišila. Jeden neměl skoro žádné šedivé vlasy, ani vrásky, ale klidnou a veselou tvář. Ten druhý byl velmi prošedivělý, strhaný a neklidný. Vypadal, jako kdyby měl o deset let víc, než jeho bratr.

Asi vás to neudiví, že když člověk v nejlepších letech ochrne, odrazí se to i na jeho vzhledu. Překvapující ale bylo, že o deset let mladší vypadal ochrnulý bratr Roman.

 

Sám jsem zažil v životě těžké chvíle a dlouho mi trvalo, než jsem se znovu postavil na nohy. Zajímalo mě, jak se vyrovnával se svým úrazem Roman.

Vyprávěl mi, že se před deseti lety zranil při jachtařských závodech. Největší šok zažil v nemocnici. Zeptal se ošetřujícího lékaře, kdy bude chodit a ten ho odbyl slovy, že ochrnulí lidé nechodí. Tehdy se mu zhroutil celý svět.

Naštěstí mu jiný lékař poradil, aby teď neřešil to, jestli bude, nebo nebude chodit. Ať se soustředí na to, aby se mu co nejdříve zahojily rány. Na obnovu chození je prý rehabilitace. Tak se soustředil na hojení ran.

Po propuštění z nemocnice byl na několika rehabilitacích ve Švýcarsku, ale ty mu chůzi už nevrátili.

Romana tenkrát trápily velmi těžké otázky. Nepřijde o zaměstnání? Jak to příjmou manželka, přátelé, děti … O pracovní pozici nepřišel, asi po třičtvrtě roce opět nastoupil do práce. Horší to bylo s manželkou, která ho po čase opustila. Přátelé a děti to většinou snášely v pohodě.

Na mou otázku, jak se vyrovnal se svým změněným stavem mi odpověděl: “Nejvíc mi pomohlo, když jsem si uvědomil, že úraz změnil jen mé tělo, ne mysl. Já jsem zůstal takovým, jakým jsem byl. Akorát tělo se nedokáže hýbat tak, jako předtím. A divil by ses, kolik zábavy se dá zažít na invalidním vozíku.”

Ano, divil jsem se. Vozík mu totiž tlačila jeho nová, mladá a krásná hnědovlasá manželka. Pokud to tedy nebyla najata společnice. Člověk nikdy neví …
 

Mezi řečí jsem se mu zmínil, že jsem také zažil velký životní pád a že jsem své zkušenosti shrnul do knihy Příručka úspěšných, aneb Sedm rad k řešení každého problému. To ho zaujalo a chtěl si knihu prohlédnout. Asi 15 minut v ní listoval a pak mi ji vrátil se slovy: “Nenašel jsem tam nic nového, jsou tam jenom všeobecně známé věci.”

Takové hodnocení jsem od něj tedy nečekal! Vždyť v té knize jsou přece postupy, které musel použít i on, když se vyrovnával s ránou osudu. A většina lidí o ní naopak říká, že je skvělá a že se dobře čte.

Dlouho mi to pak vrtalo v hlavě, až jsem na to konečně přišel. Jasně, Roman jako velký šéf absolvoval hodně školení o osobním rozvoji, přečetl hodně motivačních knih. Když padl na dno, byl nucen teoretické znalosti použít v praxi.

To samé se přihodilo i mně. Můj problém byl v tom, že nestačí informace mít, je třeba ty informace umět i použít. A mně to trvalo velmi dlouho, než jsem se to naučil. Kdybych to byl uměl dříve, mohl jsem si ušetřit 7 let hledání světla na konci tunelu. Ale to bych pak nenapsal knihu, jak si zkrátit cestu k řešení svých těžkých výzev :-)


Z toho vyplývá, že Roman mou knihu nepotřebuje. On už v praxi použil postupy, které v knize popisuji.
S jejich pomocí se vyrovnal s ochrnutím a zjevně i žije klidnější život, než jeho strhaný bratr. Proto v ní nic nového nenašel.

Moje kniha je určena pro lidi, kteří už zažili, že život není peříčko. A kteří hledají způsob, jak vzít osud do vlastních rukou a najít nejlepší možné řešení svého problému. Právě pro ně může být moje kniha velkým přínosem.
 

Úžasné na celé věci je, že si ukázku knihy zdarma můžete stáhnout zde >>>.
 

Vzhledem k předvánoční době, mám pro Vás, své čtenáře dárek:

Papírovou knihu Příručka úspěšných ZDARMA, pouze za cenu poštovného a balného 110,- Kč. Objednejte si ji zde >>>.
 
Kniha může být skvělým optimistickým dárkem pro vaše blízké, ale i zajímavá inspirace pro vás osobně.

Tato nabídka platí do 18.12.2015.
 

 

A. Birčák 2013 blog 2
Přeji Vám úspěšný den!
 

RNDr. Alexander Birčák
Doktor motivace,
který pomáhá šéfům motivovat nemotivovatelné lidi i sebe sama.

Albisa s.r.o.

Mob.: +421 904 864 912