Život není jen procházka růžovým sadem. Slunečné dny vystřídají deštivé. A po každé bouřce obvykle vyjde slunce. Co ale dělat, pokud to slunce nevychází už velmi dlouho a vy máte pocit, že jste uvízli v nepříjemné životní situaci?
 

Kde nájsť silu ísť ďalej?

.


Uvíznutí v životě.

Nezajímavá práce, neúspěch v podnikání, hádky s blízkými, zhoršené zdraví … Trvá to už příliš dlouho a vám se to stále nepodařilo zlepšit.

Možná se vám už stalo, že jste dlouho řešili komplikovaný problém a nedařilo se vám to. Pak se ukázalo, že řešení bylo na dosah ruky, jen jste ho neviděli. Často to dobře vidíme na jiných lidech a říkáme si: Jak je možné, že ten člověk nevidí to řešení, vždyť to je nad slunce jasnější!
 

Proč lidé uvíznou v nepříjemné situaci.

Příčinou jsou negativní emoce. Když se objeví nějaký problém, vyvolá to v nás negativní emoce. Člověk se ho pokusí vyřešit jedním způsobem, druhým, třetím … Pokud se mu to nepodaří, negativní emoce ho ovládnou ještě víc, znechutí ho to a on se přestane o změnu pokoušet definitivně. Uvízne v nepříjemné situaci a nemá sílu jít dál, nemá sílu zkoušet něco jiného.

 

Kde najít sílu jít dál?

Možná znáte pořekadlo: Pomoz si člověče, i Bůh ti pomůže. Je v něm návod, že sílu jít dál je třeba hledat v první řadě sám v sobě.

Člověk ztratí chuť zkoušet nové řešení tehdy, když mu ty předchozí nefungovaly. Několik takových zklamání ho může dovést k názoru, že jeho problém se vůbec nedá řešit. Není divu, že pak nemá sílu zkoušet to dál.

Proto, pokud chceme v sobě najít sílu jít dál, je třeba nejdřív pochopit, jakou cestičkou jsme se dostali do nepříjemné životní situace a proč nám chybí síla.
 

Kde nájsť silu ísť ďalej?

.

Psychologové pojmenovali 5 etap řešení lidského problému. Většina lidí projde těmito etapami, aniž by si uvědomili, že jimi procházejí. Když dojdou do poslední etapy, tak se tam cítí uvíznuti, na dně svých sil a bez nápadu, jak to zlepšit.

V každé etapě má člověk několik možností, jak se zachovat, aby svůj problém vyřešil ke své spokojenosti. Pokud si uvědomí, v které fázi řešení problému se právě nachází, snadno uvidí další možnosti, jak postupovat dále.
 

Z praxe.

První etapou zpracování problému je tvářit se, že žádný problém neexistuje. Je to současně i způsob, jak problémy řešit. Mnoho problémů se totiž “vyřeší samo”. Buď se ukáže, že to žádný problém nebyl, nebo to vyřeší někdo za nás, nebo se to vyřeší působením času.

Pokud se do nás naváží nepříjemný kolega v práci, řešením může být, že si jeho nepříjemné poznámky vůbec nebudeme všímat. Možná ho to přestane bavit a najde si jinou oběť, do které se začne navážet příště. Ale možná to nebude fungovat a on se do nás bude navážet dál.

Tehdy vstoupíme do druhé etapy řešení problému, a to je hněv. Důrazně mu řekneme, že se nám jeho chování nelíbí a nepřejeme si, aby se s námi mluvil takovým způsobem. Atd.
 

Cena za vyřešení problému.

Další důležitá věc při hledání síly jít dál je vědět, čím vším zaplatíme za řešení svého problému.

Máme 5 platidel, kterými můžeme zaplatit. Mnoho lidí uvízne v životě jen proto, že odmítají zaplatit za řešení některým konkrétním platidlem.

OK, je to v pořádku, pokud člověk nechce za řešení svého problému zaplatit nějakým konkrétním platidlem. Pokud neví o jiných možnostech platby, tak mu to zabrání vyřešit svůj problém podle svého přání. Proto je dobré vědět, čím vším obvykle platíme za řešení našich problémů, abychom si mohli vybrat takové platidlo, které nám vyhovuje nejvíce.
 

Z praxe.

Jedním z platidel je čas. Pokud chceme na jaře jablko pod kvetoucím stromem, bude třeba počkat do podzimu, dokud to jablko dozraje. Čas je cena, kterou bude třeba zaplatit, abychom dostali jablko pod stromem.

Můžeme použít i jiné platidlo, jak dostat jablko pod stromem už na jaře – peníze. Vyměníme čas za peníze. Za peníze si můžeme koupit jablko v supermarketu i na jaře a pak si ho přinést pod strom. Peníze jsou tedy druhým platidlem, kterým můžeme zaplatit za řešení našeho problému. Atd.
 

Kde nájsť silu ísť ďalej?

.

Neplýtvat silou.

Někde jsem slyšel narozeninové přání: Přeji ti sílu, aby si změnil to, co změnit můžeš. A moudrost, abys poznal, co změnit můžeš a co ne.

Chybí k tomu ještě dodat: A dovednost, abys uměl Nechat jít své trápení nad tím, co změnit nemůžeš.

Většina trápení v našem životě není způsobena tím, co se stalo, ale tím, že se nám to, co se stalo nelíbí.
 

Z praxe.

Venku prší. Zemědělci se těší, že jim zaleje rostliny, ale my se zlobíme, protože chceme grilovat na zahradě. Našim hněvem déšť nezastavíme, akorát si pokazíme náladu, případně nás zcela přejde chuť setkat se s přáteli. Rozumnější je pohledat řešení, jak se setkat s přáteli, i když venku prší. Nebo vymyslet, co dělat místo toho a užít si to.

Nechat jít trápení s deštěm a grilovačku si umí představit mnoho lidí. Horší to je, když místo deště řešíme, že nás pomlouvá švagrová, nebo nejakou závažnou věc v rodině, nebo v práci.
 

Úžasné ale je, že existuje technika “Nechat jít trápení”, kterou se může naučit každý. Přestanete se tak trápit nad věcmi, které nemůžete změnit. Vaše trápení vám přestane odčerpávat sílu, kterou pak můžete použít na zábavnější věci ve svém životě.
 

Pokud tedy hledáte sílu jít dál z nepříjemné životní situace, potřebujete:

1. pochopit, jak jste se do té situace dostali,
2. čímž zaplatíte za řešení svého problému,
3. jak neplýtvat silou na věci, které nemůžete změnit, a
4. jaké psychické bloky vám mohou bránit vyřešit váš problém podle vašeho přání.
 

To vše se dozvíte na motivační přednášce Alexandra Birčáka: “Kde najít sílu jít dál”./strong>
Součástí přednášky je i čas na otázky a odpovědi.
 

Chci přijít na přednášku!