Kdo má největší vliv na pracovišti?

Na první pohled se zdá, že to je šéf a/nebo majitel společnosti. Jeho vliv vychází z jeho funkce a z jeho pravomoci propustit z práce ostatní zaměstnance. Tato pravomoc může být přirozeným základem sebevědomí úspěšného šéfa.
 
Je ale spojena s obrovskou zodpovědností. Je snadné propustit zaměstnance. Kdo ale pak za propuštěného udělá jeho práci? Najít nového zaměstnance bývá náročný úkol. Kdo někdy hledal nového zaměstnance ví o čem mluvím. Právě tato zodpovědnost často svazuje šéfům ruce.

 

Dalším typem člověka, který může získat největší vliv na pracovišti je člověk – válec bez pochybností o správnosti svého jednání. Takoví lidé obvykle vědí, co chtějí, jdou si tvrdě za tím a nezdržují se pochybnostmi o tom, zda jsou jejich rozhodnutí a skutky správné. Oni mají osvícené jasno v tom, že jejich skutky správně jsou, i když všichni kolem nich si myslí opak.

Pro tyto lidi je často charakteristické zjednodušené vidění světa. Vědí, že 1 + 1 = 2 a tento vzorec používají všude, kde to jenom jde. Kvadratickou rovnici sice nevyřeší, ale úlohu 1 + 1 vyřeší neuvěřitelně rychle. Šéfové, kteří umí řešit kvadratické rovnice se s takovými lidmi často dostávají do konfliktů, protože „válec bez pochybností“ vůbec netuší, o čem ten šéf vlastně mluví.

Třetím typem člověka, který může získat největší vliv na pracovišti jsou agresivní a manipulativní lidé, tzv. firemní psychopati.
Jsou to lidé bez morálních zábran, kteří se neštítí porušovat etické i právní normy, jen aby dosáhli svůj prospěch. Manipulace, psychický nátlak, šikana, pomluvy a agrese každého druhu jsou běžnými nástroji pro dosahování jejich cílů. Takoví lidé dokáží rozhádat celý kolektiv. Pokud se jim vinu za to podaří hodit na někoho jiného, často takto dosáhnou i povýšení.
 

 
Jak tedy získat větší vliv na pracovišti a neporušovat při tom morální, ani právní normy? Klíčem k tomu je naše flexibilita, sebedůvěra a komunikační schopnosti. Ten, kdo má nejvíce možností volby (svobodu možností), ten má i nejvíce způsobů, jak věci měnit a zasahovat do nich. To je základem jeho přirozené autority, která mu zajišťuje patřičný vliv v kolektivu. Pokud jste kromě toho ještě šéfem, pak Váš vliv na kolektiv bude nepřekonatelný.
 

Zajímá Vás, jak dosáhnout větší vliv a svobodu možností v práci i osobním životě? Více se o tom dozvíte:

    1. v mé knize v knize Příručka úspěšných.

 

Bezplatnou e-ukázku z knihy si stáhněte zde >>>

Papírovou knihu si objednejte zde >>>
Cena 149,- Kč.
 

 

 

 

    2. na mém školení

Co dělají úspěšní, aby byli úspěšní.

Jeho podtitulek zní „Proč asertivita (ne)funguje?“ Čtěte více >>>
 

    3. na mém školení

Jak vést lidi s nadhledem – leadership.

Jak přimět lidi, aby udělali to, co původně nechtěli a aby to udělali rádi?
Praha 19. – 20.11.2013. Čtěte více >>>

 
email
Přeji Vám úspěšný den.
 
RNDr. Alexander Birčák
Jednatel společnosti a lektor
Albisa s.r.o.
 
Mob.: +421 904 864 912
 

 
PS: Znáte-li někoho, koho by tento článek mohl zajímat, přepošlete mu jej prosím.