Možná jste v osobním nebo pracovním životě zažili situace, kdy se na vás valila jedna pohroma za druhou a vy jste nevěděli, jak to zastavit. Pověrčiví lidé to připisují prokletí, racionální lidé se snaží najít racionální vysvětlení situace a pragmatické východisko z ní.

Hlavním faktorem, který ovlivňuje výkon lidí je stres. Pokud se člověku nečekaně přestane dařit, je dobré podívat se na to, co předcházelo zhoršení jeho výkonu. Jaká šokující a stresující událost se před tím udála. Takové události totiž mohou člověka zmanipulovat, nebo emočně zablokovat.

Pokud je člověk zmanipulovaný, nebo pod emočním stresem, často začne nevědomky dělat chybné kroky. Ty mu nakonec způsobí problémy, nepříjemnosti, nebo pokles jeho výkonu. Pokud je vystresovanou osobou šéf, může pod tíhou svého stresu vystresovat i své podřízené. Vystresovaní lidé pak dělají chyby častěji, než lidé v pohodě. A ani si to neuvědomují.
 

Začátkem devadesátých let jsem byl předsedou představenstva Sokolovských strojíren. Tuto společnost si v minulosti založila důlní společnost Sokolovská uhelná, jako opravárenskou a servisní společnost na své těžební stroje. Obě společnosti byly pak privatizovány v kupónové privatizaci.

Schůzku představenstva jsme mívali jednou měsíčně. Když jsme se jako představenstvo po měsíci znovu setkali, generální ředitel vypadal jako zmoklé kuře. Přivítal nás třemi Jóbovkami: “Za uplynulý měsíc nás vykradli, hořelo u nás a ztratili jsme našeho hlavního zákazníka – Sokolovská uhelnou. Zakázku na servis a opravy jejich těžebních strojů získal nějaký majitel erotického salonu. To je náš konec. Naše firma je snad prokletá.”

 


Po schůzce představenstva jsem oslovil generálního ředitele s tím, že pokud se mu zdá naše společnost “prokletá”, tak bychom ji mohli soukromě nechat “odeklít”, nebo “emočně odblokovat”. On souhlasil, i když tomu nepřikládal velký význam.
 

V té době jsem měl už osobní zkušenosti s emočním odblokováním. Můj kouč mi pomohl vyřešit dlouhodobý zdravotní problém, o kterém lékaři říkali, že je lékařský neléčitelný. A pomáhal mi i při řešení pracovních záležitostí. Proto jsem i já sám začal studovat, jak se dělá emoční odblokování.
 

Oslovil jsem svého kouče s žádostí o “odblokování” naší společnosti. Ten mi vyhověl a po odblokování mi řekl, že generální ředitel byl skutečně emočně zablokován od nějakého bývalého vysoce postaveného manažera.

O jakého manažera se jedná jsem věděl, protože generální ředitel s ním měl dlouhodobý a dramatický konflikt. Vůbec jsem se nedivil, že ten konflikt u generálního ředitele vyvolal takový obrovský stres, že ho to až emočně zablokovalo.

Na dalším setkání představenstva generální ředitel sršel optimismem. Špatné časy skončily a on prý našel způsob, jak se nechat zvolit do dozorčí rady Sokolovské uhelné. Tam bude moci zajistit, aby servisní práce pro ně vykonávala i nadále naše společnost. A jeho plán mu pak skutečně vyšel.
 

Toto je pěkný příklad toho, jakým způsobem může stres ovlivnit život a výkon lidí.

Každý z nás zažívá stres v nějaké podobě. Způsobit ho mohou:
- problémy v práci, ať už jsme zaměstnancem, nebo šéfem,
- problémy ve vztazích s přáteli a známými, nebo v rodině,
- problémy při prožívání určité životní etapy.
 

Někteří lidé jsou tak soustředění na výkon, že si svůj stres ani neuvědomují. Jiní lidé si sice svůj stres uvědomují, ale různými způsoby ho potlačují. Někteří lidé si svůj stres uvědomují a hledají způsoby, jak se ho účinně zbavit.

Dlouhodobě hromaděný stres vede k rozvoji tzv. psychosomatických nemocí, k syndromu vyhoření, nebo k rozvoji závislostí na různých návykových látkách – alkohol, cigarety, drogy, přejídání se a pod.

Stresem jsou obzvlášť ohroženi šéfové, protože mají v náplni práce zvládání konfliktů. Před konflikty ale nejsou chráněni ani řadoví zaměstnanci, podnikatelé, nebo lidé bez zaměstnání. Některé obzvláště vypjaté situace mohou člověka emočně zablokovat. Člověk se tehdy cítí špatně, přestane se mu dařit a neumí se pohnout z místa.
 

Pokud i vy máte pocit, že vám věci v práci, nebo osobním životě bez zjevné příčiny přestaly fungovat, příčinou může být právě nadměrný stres. Zajímá vás, nakolik jste odolní vůči stresujícím událostem ve svém okolí? Otestujte se v krátkém dotazníku >>>.

 

Alexander Birčák

RNDr. Alexander Birčák
Motivační kouč a školitel.

(Bývalý ředitel marketingu Wüstenrotu v Praze, předseda představenstva Sokolovských strojíren a také >>>.)
Mob: +421 904 864 912