Přece mu nezkazím Vánoce!

Moje manželka je psycholožka a dělá i testy psychické způsobilosti pro řidiče kamionů a autobusů.
 
Po Vánocích byla nějaká smutná a unavená. Ptám se jí, co ji v nedávné době rozrušilo. Odpověděla, že řidič, jehož výsledky testů byly v hraničním pásmu (test neřekl ani Ano, ani Ne). Prý se to někdy stane řidičům, kteří testování berou na lehkou váhu, nebo mají z testů příliš velkou trému.
 
Pokud by chtěla žít jednoduchý život, mohla to uzavřít s tím, že neprošel. Ona se ale rozhodla dát mu ještě jednu šanci, aby si to mohl opravit. Jinak by přišel o práci řidiče a musel by rok čekat, než by mohl přijít na testy znovu.

 

Zatelefonovala mu a nabídla, ať si přijde ten test zopakovat. Jaké bylo její překvapení, když on na ni zaútočil, proč ty testy trvají tak dlouho, že před pěti lety to měl za tři hodiny hotové a teď se to tak vleče.
 

Zeptal jsem se jí:
– „Ví ten řidič, že je v testu těsně pod čarou a ty mu dáváš druhou šanci?“
– „Asi jsem mu to moc nezdůraznila,“ odpověděla.
– „Proč jsi mu rovnou neřekla, že test neudělal?“
– „Nechtěla jsem mu zkazit Vánoce.“
– „Nechtěla si zkazit Vánoce ty jemu, tak pokazil Vánoce on tobě. A teď se trápíš nad tím, že mu děláš laskavost a on ti za to ještě vynadá. Jakou roli si vůči němu hrála, když si mu nabídla možnost znovu udělat ten test?“
– „No jasně, zase PODPOROVATELE*.“
 

Pokračoval jsem v koučování manželky další otázkou:

– „Jakou roli by bylo vhodné hrát v případě, že chceš řidiči dát druhou šanci a nechceš, aby ti to omlátil o hlavu?“
– „Měla jsem hrát roli DIREKTORA*. Ten by neúspěšnému řidiči řekl, že testy neudělal. Pokud si myslí, že tehdy neměl svůj den, může si je za poplatek zopakovat.“
– „Ale to by bylo od tebe kruté a pokazila bys mu tím Vánoce.“
– „Může se mu to jevit jako kruté, ale to je jeho věc, že ​​přišel na testy před Vánocemi. Mou prací je nepustit za volant kamionu řidiče, kteří na to psychicky nemají. A že se jim to nebude líbit, když testy neudělají, s tím je třeba počítat.

Teď mi došlo, že já jsem řešila jeho problém, ne svůj. Nenechala jsem ho, aby si ho vyřešil on sám. Místo toho jsem mu vnutila své řešení a to mě tak vyčerpávalo. Příště nebudu žádnému řidiči dělat chůvu. Řeknu mu, jak se věci mají a on ať se sám rozhodne, jak dál.“
 

Manželka pookřála a hned byla veselejší. Toto koučování bylo poměrně rychlé. Už před časem jsme se při koučování dopracovali k tomu, že hlavní důvod, proč dělá psycholožku je ten, že chce lidem pomáhat.

Takoví lidé často hrají roli PODPOROVATELE, který jiným lidem projevuje porozumění a podporu. Při testování vodičů se naopak pro některé stává poslem špatných zpráv. Pokud bude při tom empatická, tak ji neúspěšní řidiči převálcují. Tady je dobré hrát roli DIREKTORA.
 

*Označení PODPOROVATEL, DIREKTOR, TŘÍDIČ a BAVIČ jsou označení přirozené motivace lidí. Ta popisuje, na čem takovým lidem v určitých situacích záleží, jak se chovají k jiným lidem, jaké role v životě zastávají.

DIREKTOROVI například velmi záleží na výsledcích a vůbec ho nezajímá, jak se cítí lidé kolem něj. Pokud je třeba pro dosažení výsledku šlápnout lidem na kuří oko, tak to pro jistotu udělá dvakrát. Pokud člověk stále zastává roli DIREKTORA, lidé ho nemají rádi a vyhýbají se mu.

PODPOROVATELI naopak velmi záleží na tom, jak se cítí jiní lidé a chce všem pomáhat řešit jejich problémy. Je připraven vyslechnout je, podat jim pomocnou ruku. Jiní lidé ho za to obvykle mají rádi. Pokud ale při svém pomáhání natrefí na člověka, který právě zastává roli agresivního DIREKTORA, ten ho jako PODPOROVATELE převálcuje a on přijde „za dobrotu na žebrotu“.
 

Typ motivace (role) PODPOROVATEL často převládá u psychologů a jiných pomáhajících profesí. Pokud podporovatel převládá u šéfa, nebo kontrolora, často mu jeho podřízení, nebo klienti přerostou přes hlavu. To se stalo i mé manželce, když začala řešit řidičů problém, namísto svého. A to ji tak vyčerpávalo.
 

Pro úspěšné vedení lidí, ale i pro dosažení svých cílů je dobré umět určovat motivační typ lidí – jaké role obvykle hrají (zastávají). Je také dobré vědět střídat role, které hrajeme my. Pomůže nám to vybrat si v různých situacích takovou roli, která je pro dosažení našeho cíle nejlepší. Toto a hodně jiných zajímavých věcí se dozvíte na školení:
 

Tajemství motivace lidí odhaleno.

Bratislava, čtvrtek 6.2.2014, nebo
Praha, čtvrtek 20.3.2014.
Více informací a přihlášku najdete zde >>>

 

 
email
Přeji Vám úspěšný den.
 
RNDr. Alexander Birčák
Jednatel společnosti a lektor
Albisa s.r.o.
 
Mob.: +421 904 864 912
 

PS: Termíny otevřených školení Alexandra Birčáka v r. 2014

Praha,

Hotel Fortuna West, výklad a pracovní listy jsou v českém znění.

18.-19.3.2014,út.-stř. Jak vést lidi s nadhledem – leadership, 11.000,- Kč, čtěte více >>>
20.03.2014, (čtvrtek), Tajemství motivace lidí odhaleno, 5.500,- Kč, čtěte více >>>
21.03.2014, ( pátek ), Pozor, manipulace! 5.500,- Kč, čtěte více >>>
27.-28.5.2014, út.-stř. Přesvědčivý a sebevědomý šéf – RÉTORIKA, 11.000,- Kč, NOVÉ! čtěte více >>>
29.05.2014, (čtvrtek)., Co dělají úspěšní, aby byli úspěšní, 5.500,- Kč, čtěte více >>>

 

Bratislava,

Hotel Holiday Inn, výklad a pracovní listy jsou ve slovenském znění.

3.2.2014, ( pondělí ), Pozor, manipulace! 5.500,- Kč, čtěte více >>> NOVÉ!
4.-5.2.2014, (út.-stř.) Jak vést lidi s nadhledem – leadership, 11.000,- Kč, čtěte více >>>
6.2.2014, ( čtvrtek )., Tajemství motivace lidí odhaleno, 5.500,- Kč, čtěte více >>>
13.-14.3.2013, čt.-pá. Aktivizace podvědomí pro osobní rozvoj a úspěch, 11.000,- Kč,
. . přednáší Dr. J. Zíka, česky, čtěte více >>>
01.04.2014, ( úterý )., Co dělají úspěšní, aby byli úspěšní, 5.500,- Kč, čtěte více >>>
2.- 3.4.2014, (stř.-čt.) Přesvědčivý a sebevědomý šéf – RÉTORIKA, 11.000,- Kč, NOVÉ! čtěte více >>>
14.7.-18.7.14, (po-pá) Konverzační hypnóza, 15.400,- Kč, přednáší Dr. J. Zíka, česky, čtěte více >>>

 

Školení trvají od 9.00 do 16.00 hod.