Proč jedete na dovolenou?

No proč asi? Abych si odpočinul a zažil něco příjemného. Abych strávil čas s manželkou a dětmi, navštívil zajímavá místa, …
 
V reálném životě dovolená často dopadne tak, že manželka (manžel) je po pár dnech znechucený, protože ten druhý se stále věnuje dětem / leží na pláži / plave v moři / chodí na túry / něco čte, atd.
 
Výsledkem jsou zklamané manželky (manželé), kteří to nakonec nevydrží a vyrazí sami někam ven – na pláž, do baru, nebo restaurace. Tam se v lepším případě seznámí s podobnými, dovolenou zklamanými příslušníky stejného pohlaví, aby si mohli postěžovat, jak jsou partnerem zanedbávání.

Přesně tohle se stalo loni i mně. K moři jsme letěli tři – já, moje manželka a moje třináctiletá dcera z prvního manželství. S dcerou se vídám jen jednou za měsíc, protože já bydlím pod Tatrami a ona bydlí se svou matkou v Praze. Na dovolenou jsem se těšil, že si spolu užijeme moře, i různé výlety. A tak i bylo – koupali jsme se v moři, chodili na výlety a hodně si s dcerou povídali.

Moje manželka byla z počátku v pohodě, s každým dalším dnem ale více a více mlčela. Pátý den přišla erupce – výčitky, že si jí nevšímám a odchod z pokoje pryč bez udání cíle.

„No to je skvělé“, řekl jsem si. „Já se tady snažím, aby byly obě spokojené a toto je výsledek.“

Manželka se po několika hodinách vrátila s tím, že si se mnou chce vážně promluvit. Řekla mi, že se cítí zanedbávaná, že stále chodím do moře pouze s dcerou, že si stále povídám pouze s dcerou a že program dělám dle přání dcery. Když byla teď venku, tak se v jedné restauraci seznámila s dvěma jinými ženami, které mají stejný pocit, že se jejich manžel věnuje pouze dětem a je zanedbává. Na nic dovolená, ony si to představovali jinak.
 

V následujícím rozhovoru jsme si s manželkou ujasnili, co každý z nás od dovolené očekává.

Její očekávání od dovolené bylo lenošení na pláži, návštěva obchodů, zajít si občas na večeři do restaurace, nebo jen tak na procházku. Vadilo jí, že do moře chodím stále jen s dcerou a že mluvím pouze s dcerou.

Moje očekávání od dovolené bylo lenošení na pláži, výlety a hlavně komunikace s dcerou
, protože přes rok společného času moc nemáme.

Očekávání mé dcery zjevně bylo vyzkoušet vše, co dovolená u moře nabízí
a sdílet své zážitky s námi.
 

Položili jsme si zázračnou otázku: Co bychom měli udělat, abychom se všichni cítili na dovolené příjemně? A dopracovali se k takovým odpovědím:

1. Moje manželka je z nás tří největší introvert. Když jsme sami dva, tak moje pozornost je nasměrována výhradně na ni. V trojici se moje pozornost zákonitě dělí na dvě osoby, přičemž více se dostane extroverti, než introverti. Pokud bude chtít více mé pozornosti, dohodli jsme se, že mi to oznámí větou: „Chtěla bych být víc s tebou.“

2. To, že chodím do moře plavat častěji s dcerou bez manželky je v pořádku. Manželka má otevřenou pozvánku chodit plavat s námi, pokud se jí bude chtít. Někdy by mohla jít plavat do moře pouze ona s dcerou.

3. Manželka by mohla občas vzít dceru na procházku po obchodech, což mě vůbec nebaví.

4. Do konce pobytu jsme si dohodli tři akce jen já a manželka, dcera se o sebe umí postarat sama.
 

Pokud se chceme vyhnout zklamání z dovolené, měli bychom si před odjezdem položit logické otázky na naši motivaci:
– Proč jdu na dovolenou?
– Co tam chci dělat?
– Co ode mě očekávají ostatní členové rodiny?
– Co já očekávám od partnera, dětí /?
– Jak dám druhému najevo, že jsem s průběhem dovolené nespokojený?
 

Pokud na položení těchto otázek při balení kufrů nezůstane čas, vždy si je můžeme položit i během dovolené. Nejhorší, co můžeme udělat, pokud se nám dovolená s rodinou nevyvíjí podle našich představ, je mlčet o tom. A trestat – ubližovat partnerovi i dětem.

Je dobré přistupovat k partnerovi ne s tím, že mi schválně chce ubližovat a že mu na mně nezáleží. Obvykle mu na nás skutečně záleží, jen neumí číst naše myšlenky. A němému dítěti ani vlastní matka nerozumí. Proto je třeba o svých představách a motivech mluvit a hledat způsoby, jak si to vše co nejvíc užít.
 

Přeji Vám, abyste si tu Vaši dovolenou v pohodě užili.
 
Alexander Birčák
S pozdravem.
 
RNDr. Alexander Birčák
Jednatel společnosti a lektor
Albisa s.r.o.
 
Mob.: +421 904 864 912