Syndrom vyhoření ředitelky

Jednou se na mně obrátila ředitelka jisté firmy, že jí v poslední době nebaví práce. Přemýšlí, jestli na to není příliš stará, jestli by neměla jít dělat něco jiného. Firma sice prosperuje, ani krize se jí moc nedotkla, protože patří do velkého holdingu a jejich výrobky odebírají sesterské společnosti. Majitel holdingu sice postavil v Maďarsku další fabriku, kvůli krizi jí ale nezpustil do provozu, i když měla být zpuštěna už před rokem.

Pak mi řekla, co jí v poslední době nejvíce znechutilo. Před rokem jí majitel přikázal snížit skladové zásoby výrobní suroviny. Snažila se mu vysvětlit, že jí budou potřebovat, ale on se s ní o tom vůbec nebavil. Prý když ty zásoby nesníží, tak dostane výpověď.

Tu surovinu měla ve velkém zásobníku, ve kterém měla uskladněnou stejnou surovinu i sousední firma. Tak zašla za jejich ředitelem, Jestli od ní teď papírově neodkoupí tu přebytečnou surovinu. A až jí bude ona potřebovat, tak si jí od něj zase za stejnou cenu koupí zpět. Ředitel souhlasil a tak jí papírově snížili skladové zásoby.

Za půl roku cena suroviny v důsledku krize padla na polovinu. Kdyby ředitelka nakoupila plný zásobník suroviny, mohla by oproti běžným cenám ušetřit 200.000 €. Když to řekla majiteli holdingu, ten se s ní zase o tom odmítl bavit. Z toho byla ještě více znechucená a začala pochybovat, jestli ta práce ještě má smysl.

 

Začali jsme hledat odpověď na otázku, proč se majitel holdingu choval tak divně. Chytli jsme se snížení skladových zásob. Kdo by mohl od majitele požadovat, aby snížil zásoby?

Postavil novou fabriku, asi to nebylo za hotové, ale na úvěr. Fabrika kvůli krizi nezačala vyrábět, z čeho pak splácí úvěr? Jestli chtěl v bance vyřídit odklad splátek, tak od něj určitě chtěli údaje o hospodaření holdingu. Co banku zajímá jako první, když firma nemůže splácet úvěr? Nadbytečné skladové zásoby.

– Je logické, že od majitele požadovali snížení skladových zásob?

– Je.

– Je logické, že vám nedovolil nakoupit surovinu za poloviční cenu?

– Je. Ale proč mi to nevysvětlil?

– Když vám banka chce vyhlásit konkurz na holding, asi máte jiné starosti, než se vykecávat s každým ublíženým ředitelem v holdingu. Vy si je přece platíte, aby vám pomáhali a poslouchali vás, ne aby vám to kazili, když je vám nejhůře. Vždyť od takového stresu někteří i onemocní, nebo dostanou infarkt.

– To máte pravdu, náš majitel za půl roku zhubnul o 20 kilo. Oblek na něm visí, jako pytel na holi.

Ozubená kolečka do sebe zapadla a paní ředitelka ožila. Stačilo jí dodat pravděpodobné vysvětlení podivného chování majitele a věci jí zase dávali smysl. To dokáže s člověkem udělat informační blok.