Vůdcovství: Čím větší oběti, tím lepší výsledek?

Film „Všechny moje děti“ vypráví příběh neobvyklého vůdce – faráře Mariána Kuffu, který pomáhá propuštěným vězňům, narkomanům, prostitutkám, bezdomovcům a Romům v osadách.
 
Proč Marián Kuffa pomáhá právě těmto lidem? Je horolezec a před dvaceti lety, při výstupu na Gerlachovský štít, se pod ním utrhl kus skály. Jen zázrakem přežil pád do propasti. Po tomto zážitku se rozhodl zasvětit svůj život Bohu tím, že bude pomáhat lidem, kteří to potřebují nejvíce. Proto již 20 let pomáhá lidem v nouzi pod heslem Láska a oběť.
 
Ve filmu se farář Kuffa jeví jako typ vůdce, tzv. „Muž činu“. Pro takové vůdce je charakteristické, že se nezdržují dlouhým filozofováním, ani výpočty a analýzami. Raději vyrazí do terénu a na místě řídí činnosti, případně i sami chytí do rukou lopatu.
 
Tento typ vůdcovství přináší konkrétní výsledky – farář Kuffa stovkám lidí v nouzi pomohl zlepšit svůj život. Na druhé straně má tento typ vůdcovství i svá omezení.

 

Představte si: Kdyby se farář Kuffa obětoval ještě více, pomohl by většímu počtu lidí v nouzi?
Kdyby se farář Kuffa obětoval ještě více, získal by tak následovníky, kteří by mu pomohli s prací pro další lidí v nouzi? Nemyslím si to, ve filmu vypadal jako člověk, který už teď funguje na 110%.
 

Právě toto jsou omezení jeho typu vůdcovství. Vyhraněný „Muž činu“ obvykle nevytváří řídící struktury a nedeleguje činnosti na jiné lidí. Rád se účastní akce, případně rád dělá věci sám. Proto je omezené množství lidí v nouzi, kterým dokáže farář Kuffa dnes pomoci.

„Muž činu“ si obvykle nevychovává samostatné následovníky, kteří by byli schopni rozjet podobnou formu pomoci na jiných místech.
 

Pokud by chtěl farář Kuffa například zdesetinásobil počet lidí, kterým pomáhá, potřeboval by rozvinout i jiné typy vůdcovství – a to „vizionáře“ a „analytika“.
 

Typ vůdce „analytik“ tráví dlouhé hodiny nad čísly a schématy, má smysl pro detail. Dokáže naplánovat pracovní náplň pro celý regiment lidí.

„Vizionář“ se analýzami nezdržuje, vykreslí svým lidem hezčí budoucnost, nadchne je a nabudí k činům. Někdy vytvoří vizi i pro lidi, kteří o to moc nestojí. Tvorbou vizí pro sebe i pro jiné lidi ale dokáže vychovat mnoho následovníků.
 

Každý člověk může různé typy vůdce v sobě rozvinout. Nebo se spojit s lidmi, kteří mají rozvinuté typy vůdce, které jemu chybí. Nebo může nechat věci tak, jak jsou, pokud mu vyhovuje život, který žije.
 

Chcete se dozvědět více o vůdcovství? Přijďte na mé školení:

Jak vést lidi s nadhledem – LEADERSHIP

které se koná
Praha, ut. 27.5. – str. 28.5.2014,
Bratislava, po.2.6. – ut. 3.6.2014. Čtěte více >>>

 

email
Přeji Vám úspěšný den.
 
RNDr. Alexander Birčák
Jednatel společnosti a lektor
Albisa s.r.o.
 
Mob.: +421 904 864 912